Jonathan Strange a pan Norrel - E02 a E03

13. července 2015 v 19:30 | Dani El
Minule byla má recenze dosti vyčerpávající. Nejspíš proto, že sem v ní v podstatě popsal celý díl. To nebylo nejchytřejší. Tohle není způsob, jakým chci dělat recenze. Minimálně v případě tohoto seriálu. Takže tentokrát zkusím nejít tolik do hloubky a vezmu rovnou 2 díly najednou. V každém díle se budu snažit dát co nejméně spoilerů, avšak prozradím začátek epizody. A recenze na daný díl bude nejspíše obsahovat spoilery k dílům předchozím.Kapitola Druhá:
Jak se má Lady Poleová?

Zatím co minulý díl se hodně soustředil na Norrella, tento díl oba mágy vyvažuje a snaží se je ukázat jako stejně silné, podobné a zároveň velmi rozdílné.
Jsou dosti rozdílní. Jak říkalo proroctví: "Jméno jednoho bude Ustrašenost, jméno druhého Arogance." To samozřejmě nejsou jejich jediné rozdíly. Gilbert Norrell magii více studuje, má gigantickou knihovnu. Není velmi talentovaný, ale je to knihomol, je pilný, vytrvalý a velmi inteligentní, takže ve výsledku je pořád velmi mocný kouzelník. Nicméně Jonathan Strange je naprosto odlišný. Sám vymýšlí kouzla, kouzlí instinktivně, intuitivně a má jen jednu útlou magickou knihu od své manželky.
Ano, v tomto dílu již má manželku, kterou se samozřejmě stala jeho přítelkyně. Tento díl se odehrává několik měsíců po dílu předešlém.
Segundus a Honeyfoot na začátku prozkoumávají starý dům, ve kterém chtějí zřídit školu pro mágy. Narazí však na Strange, který se zde snaží komunikovat se zesnulou majitelkou domu. Konkrétně s jejím duchem. Je však vyrušen Segundem. Ten je překvapen, jakého neuvěřitelného pokroku dosáhl Jonathan Strange jen s útlou magickou knihou za pár měsíců a navrhne mu setkání s Norrellem.
Je poodhaleno mnoho nových věcí. Například role padoucha, kterého hraje Marc Warren dostává hodně prostoru. A je tajemnější než hrad v Karpatech. A také se dozvídáme, že s oživením Lady Poleové, manželky ministra války to nebylo tak jednoduché jak se ze začátku zdálo. (Musím říct, že tento zvrat mě dost překvapil) A také je částečně vyřešena další část proroctví Krále Havrana: "A bezejmený otrok bude vládnout v podivné zemi."
Celkově druhý díl nastavil ještě vyžší laťku, než ten první. Jen škoda, že svou troškou v tomto dílu nepřispěl Vinculus. Ale ten se určitě ještě ukáže. Už se nemůžu dočkat, jak to bude pokračovat dál...
Hodnocení:

Kapitola Třetí:
Kouzelníkovo vzdělání

Lady Poleová se snaží vyšít, co se s ní ve skutečnosti děje (její noční výlety do Ztracené naděje) a snaží se Strangeovou přimět, aby o tom napsala svému muži, do Portugalska. Nicméně veškerá korespondence mezi Jonathanem a jeho ženou je zachycena. Norrellem.
Tento díl je hodně o Strangeovi. A když říkám hodně, myslím tím HODNĚ. Bohužel s tím málem co v této epizodě dostal Norrell se zdá, že jedná trochu OOC. (=Out Of Character, postava jedná jinak než normálně, nepřirozeně) V této epizodě se bohužel nedozvíme jaké k tomu, co udělal, měl důvody. Nicméně pořád na to máme další čtyři epizody.
Je zase trochu víc poodhalena část proroctví s "králem v podivné zemi", nicméně stále nevíme, co se myslí 'podivnou zemí'. Ale už věci dávají mnohem větší smysl.
Kvůli konci epizody bych zde chtěl zmínit, že Childermass, Norrellův sluha je vážně skvělá postava, výborně zahraná a cool.
Opět se neobjevil Vinculus. Plot twist na závěr byl přinejmenším překvapivý. Ale dějová linka Jonathana Strange ve válce prostě celkově nebyla moc zajímavá. Ne, že by nebyla vůbec zajímavá, ale oproti věcem z předchozích dvou dílů to nebylo až tak strhující. Což je paradoxní, vzhledem k téměř nulové akci v prvních dvou dílech. Výjimkou v této dějové lince je scéna v mlýně, kterou neprozradím a která byla velmi, velmi ponurá a zajímavá a rozšířila naše znalosti o tom co Jonathan Strange dokáže. Ten velitel (nevzpomenu si na jméno) byl nepříjemnou postavou. Ale alespoň se objevil tenhle vážně skvělý vtip:

-"Já jsem Strange (=Divný)."
-"Vskutku."

Není to špatná epizoda, ale první dva díly byly lepší.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama