Recenze: Jonathan Strange a pan Norrell - E01

12. července 2015 v 19:59 | Dani El
Dívám se takhle na YouTube kánál BBC a co nevidím: Zajímavou ukázku z něčeho co neznám! K Vašemu zraku zde:


A podobné video ke druhé titulní postavě:


A o co vlastně jde?


Seriálová (a ne moc známá) novinka BBC podle úspěšné fantasy knihy. Knihu jsem bohužel nečetl, snad budu mít v budoucnu příležitost to napravit. Seriál již došel svého finále. Má sedm dílu, každý po hodině. Zatím sem viděl první dva a naprosto mě to dostalo! V budoucnu proto očekávejte recenze na další díly... Ale nyní k prvnímu dílu!

Kapitola První:
Přátelé Anglické Magie

Začínáme... překvapivě ne s žádnou z hlavních hrdinů/titulních postav, ale u rádoby mága jménem Segundus. Ten se pokouší o očividně jednoduché kouzlo, avšak selže. Dozvídáme se, že je v Yorkshiru, kde Společnost mágů. Ne opravdových mágů, ačkoliv si tak říkají. Prostřednictvím Johna Segunda se dozvídáme, že magie nebyla veřejně prováděna po 300. Segundus neví proč a předseda Společnosti mu nechce dát odpověd a zesměšní ho. Jediný člen Společnosti, který mu uvěří je Honeyfoot, se kterým se Segundus vydává na cestu za mužem, který vykupuje každou magickou knihu, jaká je k dostání. A tím mužem je pan Norrell.


Pro autorku knihy bylo asi nejlepší představit nám hlavní postavu pomocí jiných postav. Jenže po tomhle začátku Segundus i Honeyfoot zmizí. Hádám, že se objeví v dalších dílech. Nicméně je to adaptace. Autoři mohli začátek pozměnit pozměnit. Ale hádám, že chtěli zůstat věrní materiálu. Alespoň se nám tedy dostává zajímavého pohledu na pana Norrella.
Norrell je knihomol. A první praktikující mág po 300 letech. Je malého vzrůstu, je ustrašený, antisociální, miluje knihy... něco mi říká, že z jeho hlášek určitě vznikla spousta věcí na tumblr...


"Párty? Já nechci na párty. Chci jet domů a číst si knihu."

Potom, co převeze celou Společnost tím, že oživí sochy v kostele a tím prokáže, že je praktikující mág, jede do Londýna, kde chce nabídnout pomoc ministru války a pozvednout anglickou magii k bývalé slávě. Zde se také dozvídáme, že snoubenka ministra války je nemocná.
Také se konečně dostáváme k druhé titulní postavě, k Jonathanu Strangovi. Má přítelkyni a zlého otce, který má vlastní panství. A je neuvěřitelně arogantní. O svém magickém talentu zatím nemá ani zdání. Jeho přítelkyně s jejím bratrem-knězem odjíždějí a Jonathan zůstává doma, kde přemýšlí o tom jak se zaměstnat. Jeho otec umře a Jonathan se vydává na cestu za svou přítelkyní, kterou má v plánu si vzít.
Mezitím se Norrellovi podaří zadním vchodem vyklouznout z párty (kterou pořádá jistý úlysný a roztřesený člověk, jehož jméno mi právě vypadlo) a potkává pobudu/mága jménem Vinculus. Ten mu prozradí proroctví o 2 kouzelnících, kteí obnoví anglickou magii, nejasně vyloží osud obou a dodá, že král Havran se vrátí. Až na ten návrat krále Havrana jsme toto však věděli od Segunda, kterému to Vinculus také řekl.
Po tomto setkání pověří Norrell svého sluhu, aby Vincula našel. Také mu dá 2 kouzla, která však Vinculus ukradne. Následuje absolutně úžasná scéna mezi sluhou a Vinculem, kterou zde však nebudu prozrazovat - pokud Vás to zaujalo, doporučuji se na to podívat.
Jonathan na své cestě potká Vincula, který mu odrecituje proroctví a prodá mu 2 kouzla, která ukradl sluhovi.
V Londýně umřela snoubenka ministra války a Norrell se rozhodne ji oživit, při čemž se objeví... Marc Warren!!!


Ne tenhle Marc Warren. (Naštěstí.)


Ani tenhle Marc Warren. (V Mušketýrech byl hodně dobrej, ale na Capaldiho v první sérii samozřejmě nemá.)


Tenhle Marc Warren! Musím říct, že padouši (Rochefort i padouch v J. S. a pan N.) mu doopravdy jdou.
Strange použije jedno z kouzel, které získal od Vincula, a to "Zjisti, kde se můj nepřítel nachází" (či tak nějak, nepamatuji si to přesně) . Nejen že to funguje, ale v zrcadle dokonce vidí... Norrella!!!

Vzkříšení se podaří, avšak ne přesně podle Norrellových představ a tím končí díl.

Je to rozhodně zajímavé fantasy vysoké kvality, se zajímavýma postavama, skvělým britským humorem, dobrými triky a DOKONALOU atmosférou. Rozhodně mohu jen doporučit.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Christen Christen | Web | 12. července 2015 v 20:07 | Reagovat

Zdravím admine,

máš moc krásný blog a moc se mi zde líbí. Nechci ti tady nějak spamovat blog nebo článek ale chtěla bych tě poprosit o jednu skromnou věc. Mám blog který je o grafice a o mém mazlíčkovi Ferdovi (morčátko). Svůj blog jsem přihlásila do soutěže u mé kamarádky a velmi by mě potěšila tvá podpora v podobě hlasu. Pokud budeš chtít a nebude ti to vadit tak mi hlad dát můžeš, budu jenom ráda. Jsem hned jako první ->> CHRISTEN na adrese: http://blowme.blog.cz/1507/sonb-4-soutezici-anketa . Předem ti moc děkuji a omlouvám se ti, zda jsem rušila nebo otravovala. Kdyby jsi chtěla hlas oplatit tak není problém, napiš mi hned do prvního článku komentář adresu a jak v soutěži jsi :). Zatím pa a předem děkuji :* .

Kristy a Ferdíček.
Infinite-silence.blog.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama