Recenze: Ú.P.V.O. - Dutozem a další příběhy

24. července 2015 v 19:56 | Dani El
V rámci rabování nesuperhrdinských komiksů, které mají u nás v knihovně, se mi dostal do rukou jeden výtisk "Ú.P.V.O. - Dutozem a další povídky". Vlastně ho právě teď, při psaní této recenze držím v ruce. Pokud jste to nečetli, možná se ptáte: Je to kvalitní komiks?

Odpovědí je: ...

Ano, samozřejmě že ano. Tedy, z větší části. No, není to dokonalost sama, ale je to dobré čtení.

Abych to dobře mohl posoudit, podívám se na každou povídku zvlášť. Kniha obsahuje čtyři komiksové povídky, a to titulní "Dutozem", "Zabiják v mé hlavě", "Abe Sapien versus věda" a "Bubny mrtvých".

1. Dutozem
Abe Sapien, homunkulus Roger a nový člen týmu Ú.P.V.O. Johann Krauss se vydávají na záchranu Liz Shearmanové.


Kresba je tak moc mignolovská, že se mi skoro nechce věřit, že to nekreslil Mignola. Nicméně to nakreslil Ryan Sook. A nakreslil to vážně skvěle.

Dostáváme pohled na Hellboye, jak jsme ho nikdy neviděli. Z pohledu jeho přátel.
Hellboy je všeobecně takový poměrně zvláštní komiks. Není pro každého. Jde si svou cestou. Kombinuje horor, fantasy, pověsti a mystično a s tím vším si jde vlastní cestou. Většinou však Hellboyovské komiksy nejdou do hloubky co se týče emocí. Nicméně tato záležitost má nějaké z nejemotivnějších scén, jaké jsem v komiksu kdy viděl. A pořád si dokáže zachovat kouzlo klasického Hellboyovského komiksu.
Mluvím samozřejmě o flashbacku Liz a Hellboye. To je neuvěřitelně úchvatná scéna.

To co Hellboy pro Liz a Aba znamenal je něco, co dává této povídce geniální rozměr. Ale to není vše. Dostáváme zajímavé potvůrky, jejich velkého zlého pána, dutou zem, jak napovídá název, a dokonce i trochu sebekritický vtípek.

"Tihle hoši snad byli všude."

Překvapil mě Johann Krauss. Je absolutně jiný, než ve filmu. Absolutně. Nicméně jsou to prostě dvě verze a ani jednu z nich nelze označit za výrazně horší či lepší.

A konec je absolutně úžasný. Vážně neuvěřitelně skvělý.

Pokud někdo (já), nečetl Červa dobyvatele, nejspíš bude trochu zmaten. Ale že v pátém volume Hellboy odejde z Ú.P.V.O. je všeobecně známé. Nicméně některé další věci ne. A já to mám teď, při čekání na druhou Pekelnou knižnici, hezky vyspoilované.

Následuje prequel o originu Jahanna Krausse. Který je z nějakého důvodu přetočený na šířku. Vážně nemám rád, když tohle komiksy dělají, ale byla to taková jednohubka, tak jsem to přežil.

2. Zabiják v mé lebce
Divná povídka s Humrem Johnsonem. A když říkám divná, tak tím myslím DIVNÁ.


Je to velmi divná věc. S velmi debilním plot twistem na závěr.

Kresba je fajn.
Postavy ujdou, ale Humr Johnson nám je jen trochu představen, jeho asistent nám není vůbec představen. Pokud tu jsou nějací fanoušci postavy, bude se jim tahle divná jednohubka nejspíš alespoň po stránce postav líbit, ale jinak...

Tahle nebyla zrovna nejlepší.

3. Abe Spien versus věda
Tahle malá povídka je docela hezká. Lidi z pohledu Aba. A oživení Rogera.


Rozhodně příjemná jednohubka k doplnění skládačky Hellboyovského komiksového Univerza.

4. Bubny mrtvých
Nevím tak úplně, co si o téhle myslet.


U této závěrečné povídky mám poněkud smíšené pocity.

Skvělé postavy. Dobrý závěr.

Ale BOŽE! Kdo to sakra kreslil. To je fakt příšerná kresba. Já vím, že všechno, co je spojeno s Hellboyem, nemusí být Mignola nebo jako-Mignola, ale tohle?!
Není to až tak příšerné, ale prostě se to nehodí. Ani to nevypadá dobře.
A celé to bylo poměrně nudné. Což je paradoxní, vzhledem k dobře zpracované akční scéně.


Celkově je to dobrá malá komiksová anthologie. Nicméně co se kvality týče, titulní příběh vede. O hodně. Ve všech směrech. Každopádně bych to doporučil každému Hellboyovskému fanouškovi, který má rád Aba Sapiena, Liz Shearmanovou, Humra Johnsona, homunkula Rogera a další podivné agenty Úřadu Paranormálního Výzkumu a Obrany.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama