Recenze: Doctor Who - Whispers of Terror

22. listopadu 2015 v 15:07 | Dani El
Tak jsem právě doposlechl třetí Doctor Who příběh, který vydala společnost Big Finish. Cože? Neznáte Big Finish? Tak to je na čase, abyste to napravili...Big Finish Productions je britská audio společnost, která vydává audiodramata a audioknihy. Tato společnost byla založena v roce 1996. Jeden z lidí, kteří stáli na jejím začátku, je Nicholas Briggs, kterého můžete znát jako hlas Daleků, Kyberlidí a Ledových válečníků v obnovené sérii.

Kdysi přišli lidé z čerstvě vzniklé Big Finish do BBC s tím, že chtějí dělat Doctor Who audia. A byli odmítnuti. Poté šli lidé z Big Finish do Virgin Publishing. To je knižní nakladateství, které vydávalo v prvních ztracených letech Doctor Who knihy. Nicméně po roce 1996 si práva na Doctor Who knihy vzala BBC zpět. Nicméně Virgin Publishing stále zůstaly práva na postavy, které přidali do Whoniverza oni. Jmenovitě archeoložka z budoucnosti a nejznámější netelevizní Doktorova společnice - Bernice Summerfieldová. S ní začali Virgin Publishing vydávat knižní sérii. A pak přišli lidé z Big Finish s tím, že by s ním mohli dělat audia.

Když šli lidé z Big Finish do BBC podruhé, měli už za sebou kvalitní sérii Bernice Summerfieldové. A BBC řekla ano.

Od roku 1999 vychází měsíční série Doctor Who Monthly Range, kde se střídají pátý, šestý a sedmý Doktor. V roce 2001 se přidal také osmý Doktor, ten ale v roce 2007 dostal vlastní samostatnou sérii a až na výjimky (Mary Shelley trilogy, The Company of Friends) se v Monthly Range už neobjevuje.

Big Finish kromě toho ale mají na svědomí mnoho spin-offů. Například Cybermen, Dalek Empire, Gallifrey, UNIT nebo I, Davros. Nyní získali dokonce práva na všechny Doktory, kromě Doktora aktuálního, takže vzniká UNIT s Kate Lethbridge-Stewart, Jago a Litefoot potkávají Straxe, osmý Doktor je v Časové válce a brzy příjde válečný a desátý Doktor.

Ale zpátky k tomu, o čem má tohle všechno být - recenze jejich třetího audia s Doktorem. Konkrétně s Doktorem šestým. A s Peri.

Napsal to Justin Richards, který dnes není ve vedlejších médiích co se týče Doctor Who žádný nováček, nicméně bych si tipnul, že v té době byl. Celým příběhem prochází nápad o "oživlém zvuku", ale jde do značné míry o politický souboj. A na konec i o vraždu.


Ta vražda je tady poměrně očividná, ale jsem rád, že Doktor si dává s tipováním trochu na čas. Pořád lepší, než ten divoký odhad v The Twin Dilemma. Každopádně ta očividnost tu byla.

Postavy jsou zajímavé a dobře rozeznatelné. Ale kvůli absenci vizuální stránky pořád nejsou dostatečně výrazné na to, abych si zapamatoval jakoukoliv epizodní postavu jménem, snad výjma Kranea a Beth.

Nicméně cokoliv od Justina Richardse stojí za to hlavně kvůli těm nápadům a ty tady jsou. A jsou zároveň dost dobře propracované na to, aby to zabavilo.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama