They are back and it's about time!

5. prosince 2015 v 14:01 | Dani El
Tento článek obsahuje SPOILER, pokud jste neviděli jedenáctou epizodu 35. (9. obnovené) série Doctor Who. Zároveň také obsahuje ve svém názvu příšernou narážku na způsob propagace televizního filmu Doctor Who: Enemy Within z roku 1996.A je to tu. Čekali jsme na to dva roky. A teď je zpět. Gallifrey!

A samozřejmě Páni času. Na ně odkazuje ten rádoby vtip v názvu. Tento článek by měl být takovým podivným, zmateným shrnutím. Je to účel, takže když to tak nakonec vážně dopadne, tak je to tak opravdu myšleno.

Dobře, pokusím se začít od začátku.

Když byl vesmír ještě v plenkách (obrazně řečeno), obyvatelé Gallifrey si říkali Stínoví lidé ("Shadow People"). Vládla jim Pythie. V té době gallifreyské kultuře dominovala magie. Toto temné období je údajně zaznamenáno v Černých svitcích Rassilonových. Z této doby má mnoho Pánů času schopnosti, které bychom mohli označit za paranormální (kontaktní telepatie, telekineze, hypnóza pohledem, přenesení části vědomí do jiné bytosti,...).

Následoval převrat. Ten organizovali Neo-Technologisté, kteří byli vedeni Rassilonem, Omegou a ještě jedním Pánem času, jehož jméno se zapomnělo. Takže se mu říká jednoduše Ten Další (The Other). Povstání se povedlo a síla rozumu a technologie vyhrála nad sílou mystiky. Pythiiny služebnice utekli na nedalekou planetu jménem Karn, kde založili Sesterstvo.

Rassilon, Omega a the Other

Poté vynalezli stroje času a Omega vytvořil pro tyto stroje času dokonalý zdroj energie: Oko Harmonie. Co přesně to vlastně je nechme stranou. Bohužel při tom Omega "spadl" do anti-hmotového vesmíru. Je možné, že za to mohl Rassilon...

"Hranice času a prostoru byly zničeny. Již nejsme pouhými Gallifreyany - od této chvíle jsme Pány času!"

-Rassilon

A pak přišli problémy. Konkrétně Pythie potom, co byla svržena a před tím, než byla zabita, proklela Gallifrey neplodností.

A tak vznikly loomy. Dlouhé, vznešené rody, nyní již Pánů času, se ve své podstatě díky loomům recyklují.

"Pouze loomorození budou vládnout Gallifrey!"

-Rassilon

Ostatní Gallifreyané si ale žili tak nějak dál. Vztah mezi Pány času a Gallifreyany je totožný s rozdělením Říma na patricie a plebs.

Páni času vedli také nemálo válek - jmenovitě například proti upírům nebo proti Racnossům.


Téměř na konci Rassilonovi vlády je vyhlášena politika nezasahování. Je možné, že v té době se objevili první rengádi, ale na Salyavina je ještě trochu brzo.

Ten Další byl o 10 milionů let později re-loomován do rodu Lungbarrow. A tak se zrodil Doktor...


To by bylo k rané historii Pánů času vše. Doktor samozřejmě utekl z Gallifrey. Později, ve své druhé inkarnaci byl souzen a následně odsouzen k práci pro Nebeskou Intervenční Agenturu (Celestial Intervention Agency - zkratka CIA), exilu v 70. letech na Zemi a k regeneraci.


Ve své třetí inkarnaci (s nezanedbatelnou pomocí své druhé a první inkarnace) bojoval Doktor s Omegou, který se vrátil z anti-hmotového vesmíru, aby se pomstil.


Tehdy ale Doktor nebyl přímo na Gallifrey. Na svou rodnou planetu se vrátil až za své čtvrté inkarnace, a to hned dvakrát. A rovnou se stal prezidentem.


Na Gallifrey se opět podíval pátý Doktor. Šestá Doktorova inkarnace byla Pány času souzena na vesmírné stanici Zenobia, kdy byl Valeyardem znovu obnoven soud s Doktorem.


Sedmý Doktor nenavštívil Gallifrey v seriálu, ale rozhodně je velmi významný jeho návrat na rodnou planetu v knize Lungbarrow, ze které pochází ta verze Doktorova původu s loomy. (Ono je víc verzí, ale verze s loomy je mi prostě nejmilejší.)


Osmý Doktor a Gallifrey je něco tak komplikovaného, že se mi do toho ani nechce pouštět.

Nicméně pak přišla Poslední Velká Časová válka.


Stále nevíme, co se s některými Pány času stalo během této války. Nicméně je možné, že se to brzy dozvíme, prože Big Finish hodlají vydávat box-setovou sérii s Válečným Doktorem.


Takže jsem sem napsal o rané historii Pánů času, o Doktorových rozporech s nimi, o Časové válce... Nyní jsou na řadě dvě linie, které běželi simultárně: Poslední den Časové války v End of Time a Day of the Doctor!

Nadcházející epizoda Hell Bent bude pravděpodobně spojovat obě linie. V EoT jsme viděli oživeného Rassilona, který se chce společně s Nejvyšší radou povznést. V DotD vidíme Válečnou radu, která nakonec uzavře jakousi dohodu s Doktorem a nechá ho poslat Gallifrey do kapesního vesmíru. Tady to bude pravděpodobně navazovat.

Někdo říká, že to, že jsou v traileru na novou epizodu Plačící andělé znamená, že se Moffat pokusí vysvětlit tu blbost, která byla řečena v EoT. Možná jsem jediný, ale ta "blbost" (...as weeping angels of old.) je jedna z mála věcí v EoT, která dávala smysl. Abych to dokázal, nechám tu obrázek z epizody ke 20. výročí jménem Five Doctors.


Dále by mohlo být vyřešeno, kdo vlastně (a jak) poslal Doktorovi nový regenerační cyklus v Time of the Doctor.

Každopádně to vypadá, že Doktor povede tažení proti Nejvyšší radě. A bude to stát za to. Podle traileru se zdá, že se epizoda Hell Bent bude pokoušet o mnoho věcí, ale věřím, že Steven Moffat to zvládne. Heaven Sent byla jeho nejlepší epizoda za poslední roky.

A jak zakončit tento vyčerpávající článek? Trailerem!


A to je vše. Děkuji, že jste vydrželi četbu tohoto článku. Budu rád za každý komentář.

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama