Recenze: Ledové království

17. ledna 2016 v 12:49 | Dani El
Bylo nebylo, žil jednou jeden kritik, který si myslel, že toho stihne za týden zrecenzovat hodně a vydat všechny resty. Jak hrozně moc se mýlil. Až v neděli usedl ke své zkomírající webové stránce, aby ušmoulil alespoň nějakou recenzi... Tady to je.

Bylo nebylo, jednoho (možná krásného) dne obrovská korporace Disney anektovala animační CGI studio Pixar. Ale Myšákovi to nestačilo. Jeho vlastní animace neměla proti počítačovosti Pixaru šanci. A tak se rozhodl ke smělému (a trochu chamtivému) kroku: Nejen, že anektuje Pixar! On ho rovnou absorbuje! Tím vznikne hybrid, který bude tvořit moderní pohádky s krásnýma CGI princeznama, které budou role-modelem pro novou generaci holčiček. A když přišel první film, muzikál to byl, všichni byli nadšení. Hype byl všude, roztomilí sněhuláci na každém rohu. A po několika letech, když prach usedl a hype konečně opadl, jsem usedl k televizní obrazovce, abych poprvé shlédl Frozen.Moji drazí rodičové si při sledování tohoto filmu mysleli, že to bude mít hezky tragický konec. Ono by to dávalo smysl, když už ten český název tak moc připomíná Ledovou královnu a hodně čerpá z pověstí a reálií. Ale já se oklamat nenechal. Je to tak, jak je to s filmy u Pixaru normálně. Film se vám necelou hodinku a půl snaží nuceně tahat za emoce do různých směrů (ne, že by to na mě obvykle platilo), ale na konci naleznete klasický "hepyjend", který je jako obvykle přeslazeně americký.

Nicméně je poznat, že už to není Pixar, jak jsme ho znali. Hlavním rozdílem (kromě Disneyovské pohádkovosti, jejíž chapadla zalezla hluboko do všech otvorů, co v Pixaru byly) je postava princezny Elsy, která musí skrývat své emoce, jinak by ji lidé považovali za ledové monstrum, tudíž se snaží vystupovat "chladně"...


Abych citoval z (mnohem lepšího animáku) "Kung-Fu Panda": Svůj osud často potkáme na cestě, kterou před ním utíkáme. Jen škoda, že si s tím příběh nepohrál víc.

Zvrat, co se týče "opravdové lásky" byl velmi snadno očekávatelný. Nicméně co jsem už nečekal byl fakt, jak daleko jsou s tím schopni zajít. Ten zvrat dobře mění celou dynamiku filmu. Tedy "mění" v rámci možností, pořád je to animák od Disneyho.

Ale jinak je to váš všední pohádkový příběh se šťastným koncem. Nic extra. Jednoduchý, trochu emocionálně manipulativní, bere jen pramálo risků, které by se odkláněli od zaběhnutého storytellingu.

Nicméně kde příběh je snad průměr, snad mírný podprůměr, tam se animace opravdu povedla a každá sněhová vločka disponuje jedinečnou krásou. A stejně tak obě hlavní hrdinky, s jejichž vizuálem si opravdu vyhráli, aby byly vhodným přídavkem do síně Disney princezen.


Animace ledové magie jsou vážně krásné.

Co není až tak krásné, je dabing. Jsem rád že si někdo vyhrál s těmi písničkami. Kupříkladu v Madagaskaru 3 tam většinu písniček nechali normálně v originálu (což je velmi divné, uvážíme-li starší "Já tak rád trsám, trsám"). Jenže některé ty překlady vážně bolí.

Chápu, že to někomu muselo dát dost práce vymyslet ten text tak, aby na to seděl, ale "Najednou" je mi proti srsti a "Ráda sněhuláky stavíš" je mi hodně, ale HODNĚ proti srsti. Vím, že takovýhle překlad písní je obvykle velmi obtížný, ale ono je u muzikálu vážně potřeba, aby zpívala významově to, co v originálu. Což není u "Najednou", protože to by šlo vážně špatně, ale u "Ráda sněhuláky stavíš" to opravdu šlo. Ten, kdo to překládal, se vážně měl ohledně tohohle s někým poradit.


Celkové hodnocení: Je to koukatelné, ale český dabing bolí. Krásná animace postav a magie, prostředí ale občas trochu odfláknuté. Příběh (kromě většího zvratu na konci) jednotvárný a pro znalého žánru předvídatelný. Písně obvykle hezké. Comic relief ve formě sněhuláka Olafa byl zábavný.

A jelikož jsem slíbil, že budu tenhle rok kritičtější, tak nenechám mé cynické srdce příliš obměkčit krásnou animací. Takže objektivních a cynických šest z deseti.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ondra Ondra | 19. ledna 2016 v 8:57 | Reagovat

Jsi šikulka. Povedlo se ti to. :) ;-)

2 Fritz Fritz | Web | 23. ledna 2016 v 23:26 | Reagovat

Frozen je taková vizuálně krásná oddechovka. Vyloženě mi vadí jen to, že už dva roky tu všichni kolem mě cosplayují Elsu, jsou toho plná hračkářství a ani nemám pocit, že by to mělo ustat. :-|

3 Dani El Dani El | E-mail | Web | 24. ledna 2016 v 17:54 | Reagovat

[1]: -_- Nemám tě rád, Ondro.

[2]: Oddechovka? Možná. Vizuálně krásná? V některých místech určitě. Problém je však v "nedotaženosti" zajímavých nápadů, které by to mohli odlišit, tudíž Frozen zapadá do šedi průměrných Disneyovek...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama