Recenze: Sherlock - Přízračná nevěsta

21. ledna 2016 v 20:30 | Dani El
Ano, viděl jsem to až druhého ledna, na ČT2, s českým dabingem. A nevadí mi to. Ačkoliv tam byla chyba, která mé angličtinářce utrhla uši. Napovím, že je to ve Watsonově replice, v dialogu při čekání na to, až se objeví přízrak nevěsty. Pokud to najdete, dejte si zlatýho bludišťáka.

Je čas. Cítím to ve vzduchu. Cítím to ve vodě. Cítím to v zemi. Cítím to na YouTube, kde Stubagful (!!!) už svou recenzi na speciál Sherlocka vydal. Takže je čas, abych svůj názor sepsal i já. Protože nejlepší slovo, které shrnuje tuto epizodu Sherlocka je... zhulená?Ach jo... Tohle bude obtížné.

Začnu přiznáním. Nelíbila se mi třetí série Sherlocka.

A když píšu nelíbila, myslím tím oproti prvním dvoum sériím. Pořád je to vysoce kvalitní televizní zábava a jeden z nejpropracovanějších seriálů všech dob, ale zdá se, že Moffat to přestává psát pro sebe a svůj ďábelsky masivní mozek, a místo toho to začíná psát pro shipující fanynky, které blijí v jednom kuse nějaké blbosti na tumblr. Protože já si prostě nemyslím, že byl nějaký rozumný důvod k tomu, co se stalo v Empty Hearse. Příběh byl odsunut na vedlejší kolej, o padouchovi nevíme vůbec nic (vyhozená příležitost Morana) a celé to bylo o vztahu Sherlocka a Johna. V druhém dílu jsme opět měli (z mně neznámému důvodu) epizodu o přátelství našich hlavních hrdinů, komedicé odbočky a všechno to do sebe krásně zapadalo... díky náhodě. První dva díly byly prostě slabší, ale pak přišel díl třetí, který to mnohonásobně vynahradil ve své velkoleposti. Nelíbilo se mi snad jen to, jakým způsobem to Sherlock nakonec vyřešil, ale jinak byla epizoda naprosto úžasná.


Když jsem objevily první zmínky o tomto "speciálu", byl jsem nadšen. Sice to znamenalo čekat déle na rozuzlení s Moriartym, ale to by mi nevadilo. Tohle je něco, co bude stát za to.

Při sledování jsem byl zpočátku optimistický a neuvěřitelně mě zaujal ten nápad, že vysvětlí Moriartyho prostřelenou hlavu divákům skrz úplně jiný příběh...

...a pak se probudil.

Vážně. Moff se rozhodl použít ten nejdebilnější zvrat všech dob. Od té chvíle je to jen zhulené cosi, které je přestylizované. To byla Stevenova "největší chyba".

Líbila se mi scéna v myšlenkovém paláci, líbily se mi záběry při popisování zločinu Lestradem, ale scéna s vodopádem i scéna v Sherlockově bytě jsou prostě neuvěřitelně přestřelené a snaží se být tak chytré, až jsou vlastně hloupé. A k tomu všemu si krásně plácají sami sobě na rameno, jak jsou prý úžasné.

Otáčivý záběr na dům šlechtice byl debilní. K tomu nejde říct nic jiného.

Ale abych jen nenadával: Případ jako takový je skvělý, jeho rozuzlení ač uspokojivé, tak bohužel nedostatečné. Martin Freeman i Benedict Cumberbatch jsou skvělý. Mycroft byl dokonalý. Musím říct, že ač jsem nadával na ty přestřelené scény a tu otáčivou scénu, tak režisér (obvykle) zvládal vytvořit skvělou atmosféru.

I komediální část (na kterou se od třetí série Moffat a Gatisse tak moc soustředí) je obvykle vydařená.


Příběh by to byl výborný, kdyby se ale soustředil sám na sebe. Doufám, že čtvrtá řada zvedne laťku a tohle tak trochu vynahradí. Není to špatné (a upřímě, už jen za tu atmosféru by si to nejspíš zasloužilo 8/10), ale protože jsem kritický a protože je to Sherlock a ne vaše obvyklá "kriminálka", hodnotím tak, jak hodnotím.


A trollení Téma týdne pokračuje... :D
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Nogitsune Nogitsune | Web | 1. února 2016 v 20:31 | Reagovat

Souhlasím - třetí série byla poněkud slabší, stejně jako speciál oproti ostatním dílům... avšak podívanou jsme si doma dost užili a téma "Sherlock - Přízračná nevěsta" se stalo na týden jediným neustále probíraným tématem ať už ve škole nebo doma.
Musím dodat, že mě pro jednoslovný popis epizody nenapadlo slovo "zhulená", ale teď mi to přijde perfektní a výstižné! :D

2 Dani El Dani El | E-mail | Web | 2. února 2016 v 19:15 | Reagovat

[1]: Můžeme jen doufat, že Sherlock začne zase zvedat laťku, když už teda Moffat pustil vedení Doctor Who. Až moc let to (bohužel) omezovalo oba seriály. :-|

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama