Recenze: Mýty - Legendy v exilu

4. února 2016 v 20:26 | Dani El
Tak před nějakou dobou jsem přečetl první díl dost populárního komiksu - Fables, tedy v českém překladu Mýty. Možná jste s tímto komiksem obeznámeni. Pokud ne: Pohádkové bytosti byly donuceny uprchnout ze své Země a nyní se skrývají mezi lidmi, konkrétně ve vlastní New Yorkské čtvrti. Taková Arabella Reloaded.


Je to hezký komiks, co si budem povídat, ale na druhou stranu tady (minimálně v té první části, dál nevím) není moc věcí které by mne přímo "strhly". Přeci jen jsem viděl již výše zmíněnou českou Arabellu. Nenechte se však zmást. Kromě výskytu pohádkových bytostí je to totiž příběh velmi odlišný.


NEŽILA
ŠŤASTNĚ
AŽ DO
SMRTI

Jednička Mýtů rozehrává příběh o vraždě jedné z obyvatelek Mýtova (čtvrť pohádkových bytostí v NY), Růženky. Nebo spíše o vyšetřování její vraždy. A toto vyšetřování nevede nikdo jiný, než Velký Zlý Vlk, který byl nucen na sebe vzít lidskou podobu.

A závěr tohoto vyšetřování rozhodně stojí za to a nemyslím si, že to bylo nějak předvídatelné. Některé elementy ano, ale rozhodně ne celkové odhalení. Nicméně vražda jako taková tak nějak nestačí na udržení příběhu.

V podstatě celý komiks Bill Willingham jenom hází figurky pohádkových postaviček do krabice a čeká, co se bude dít. Ale nemohu říct že by to dělal nějak vyloženě špatně. To ani zdaleka. Jen prostě všeobecně ne dost zábavně. Ale k tomu jsou samozřejmě výjimky. Je tam několik vážně skvělých vedlejších, jejichž přítomnost jsem si velmi užíval, které Willinghamův svět Mýtů dokonale doplňují a dávají mu ten správný šmrnc. Konkrétně mluvím o Krásném princi (to je takovej parchant, až ho nejde nezbožňovat, myšleno doslova), ale také o překvapivě vulgární scéně s Pinocchiem, která mne opravdu dostala do kolen.


Kresba je... ucházející? Ne, to asi není to správné slovo. Rozhodně není dech-vyrážející, ale ani neurazí a dobře ke komiksu pasuje. V celé knize mne nepraštil do očí jediný větší "kiks", takže z této části je to v pořádku.

Abych to shrnul: Zajímavý koncept a zajímavé vyšetřování, kterému však chybělo pořádné napětí. Dobře nadhozené postavy ale nic s nimi. Ale je to první díl a u tak rozsáhlé série, jako jsou Mýty, si myslím, že přespřílišné soustředění na worldbuilding můžeme Willinghamovi odpustit. Tentokrát. Pár skvělých hlášek a vtipů. Zajímavý závěr. Zajímavá krátká povídka nakonec jako doplněk. Rozhodně doporučuji vyzkoušet, ačkoliv první díl nejspíš nevyrazí dech. S přimhouřenýma očima a s nadějí, že další díly jsou svižnější, dávám osmičku.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama