RECENZE: Rozpolcený

21. ledna 2017 v 22:18 | Dani El |  Filmové recenze
Shyamalan. Manoj "M. Night" Shyamalan. Nebo také "Shama-lama-ding-dong", jak mu říká Quentin Tarantino. Shyamalan je často zatracovaný režisér, který na svém nejnovějším psychologickém hororovém thrilleru odvedl... práci. Do jaké míry dobrou, je však otázka, kterou hodlám zodpovědět.


Film Split pojednává o Kevinu Crumbovi, který má 23 identit. A má se objevit identita číslo 24... To se dozvíte na každém plakátu. Co se už nedozvíte na každém plakátu je fakt, že ve filmu jich neuvidíte ani deset. I tak jich ovšem uvidíte dostatek na to, abyste ocenili geniální herectví Jamese McAvoye. Je skutečně úžasný a film stojí za to vidět už jenom díky němu. Dokáže trefně uhrát i scény, kterým chybí jen maličký krůček k tomu, aby to byl cringe.

Některé vedlejší postavy jsou vyloženě ploché, ale to je překvapivě vysvětleno v kontextu filmu. A neplatí to pro úplně všechny postavy. Což je dobře, vzhledem k tomu, jak málo postav ve filmu je.

Takže, tento magor s mnohočetnou poruchou osobnosti unese tři dívky. A dvě z nich jsou nejméně zajímavé postavy, jaké si dokážete představit, ale jak už jsem zmiňoval: existuje proto důvod v kontextu příběhu filmu. A ta třetí dívka začíná poněkud nezajímavě, ale dostáváme průběžné k její postavě průběžné flashbacky. A nejsou tak sluníčkové, jak by se mohlo zpočátku zdát, a je to něco docela výjimečného, protože se dokážeme až skoro sblížit s touto hlavní dívkou. A skutečně nám záleží na tom, jak to s ní dopadne.

Protože první dvě třetiny jsou sice naplněné výborným napětím (hlavně scény s terapií), ale často se objevují scény, které mohou působit až komicky. A nemyslím si, že to byl úplně záměr. Ale, abych se znovu opakoval, McAvoy je schopen to utáhnout. Ale třetí akt je překvapivě drtivý, brutální, až hororový.


To je ovšem dobře. A překvapivě se třetí akt s prvníma dvěma nijak výrazně netluče a celý film působí dobře a překvapivě celistvě.

Kéžby šlo něco takového říct o kameře. Shyamalan občas používá zajímavé úhly, které vytváří zajímavou perspektivu, ale když jde do tuhé akce, tyto úhly působily zmateně. Kromě toho Shyamalan (či jeho kameraman) neví, kdy co zaostřit a kdy co rozostřit, tak někdy prostě rozostří vše.

Přes všechny mé výtky je to však film, který stojí za shlédnutí. Má kromě Kevina minimálně dvě zajímavé postavy, na kterých vám bude díky situaci, ve které se ocitli, záležet. Má to atmosféru, má to napětí. Má to Jamese McAvoye. Za shlédnutí to rozhodně stojí, za sebe můžu říct, že to stálo za to i v kině.

_______________________________________________________________
obrazový materiál: Universal Pictures
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama