SERIÁLOVÉ DOPORUČENÍ: Dirk Gently's Holistic Detective Agency

9. února 2017 v 15:11 | Dani El |  Seriálová doporučení
Minulý rok se spojili BBC America, AMC Studios a Netflix, aby nám přinesli volnou adaptaci detektivky od Douglase Adamse Holistická detektivní kancelář Dirka Gentlyho. A je to jeden z nejlepších seriálů, co jsem kdy viděl. A jeden z nejlepších seriálů, které jste možná neviděli.
Každý zná Stopařova průvodce Galaxií, správný whovian ví o jeho třech Doctor Who příbězích (hlavně, že se podle jednoho z nich jmenuje tahle stránka...), ale jeho ujetá série detektivek bývá často docela upozadňována. Já o ní do nedávné doby sám nevěděl.

O to překvapivější je tato adaptace. Ano, je to "poameričtěné", ale pravdou je, že Douglas Adams prý preferoval, když byly jeho adaptace americké, pokud ovšem byly herci britští. A vzhledem k tomu, že se to odehrává v Seattlu, stačí, že Samuel Barnett, který hraje titulního detektiva, je brit.

Ale nejen to. Maxu Landisovi se povedlo osvojit si ujetost a překvapivost Adamsova díla, ale zároveň přijít se zcela novým příběhem. Oběvují se jakési vágní odkazy na některé události knižní série (Holistická detektivní kancelář Dirka Gentlyho, Dlouhý temný čas svačiny duše a Losos pochyb), ale příběh je zcela nový.


Seriál se odvýjí kolem detektiva, který nehledá stopy. Místo toho ale má nadání vidět celou skutečnost a ví, že všechno je propojeno. Sebemenší nesouvisející drobnost ve skutečnosti souvisí s případem. Proto nemá cenu hledat stopy, je prostě potřeba nechat se unášet životem a eventuelně se nějak dojde k řešení případu.

Tento holistický detektiv vtrhne do života hotelového poslíčka Todda Brotzmana, kterého hraje Elijah Wood, sám Frodo z Jacksonovi fantasy trilogie Pán prstenů, a snaží se dostat ho do role "detektivního asistenta", protože je to "osud" a všechno je propojené... A nejpřekvapivější věcí je, že všechno skutečně propojené je.


A je to propojeno s velkou bravurou. Sledujeme také vedlejší linii s vražedkyní jménem Bart a Kenem, kterého unesla a vzala sebou na cestu za Dirkem Gentlym. Nezná sice Dirka Gentlyho, netuší, kdo to je a jak vypadá, ale ví, že ho musí zabít. Jejich dialog i to, co zažívají často krásně a záměrně zrcadlí linii Dirka a Todda. Propojenost!

Hlavně je to absurdní zábava plná dobrých postav a nepředvídatelných zvratů. Je to ujetý sci-fi/fantasy/detektivní nářez, který si nesmíte nechat ujít!

_______________________________________________________________
obrazový materiál: BBC Worldwide
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama